LT | EN

Stasio Eidrigevičiaus menų centro kūrybinės dirbtuvės

Paskirtis: Visuomeninis objektas
Vieta: Panevėžys, Lietuva
Statybos rūšis: Rekonstrukcija, nauja statyba
Etapas: Kūrybinės dirbtuvės
Metai: 2017
Užsakovas: Panevėžio miesto savivaldybė
Komanda: metrO –  Tautvilė Džiugytė, Dovilė Gudavičiūtė, Eglė Daunoraitė, Aurelija Valkūnaitė-Čėplienė, Paulius Kisielis, Julius Biliūnas, Algimantas Mačiulis.

Koncepcija. Atlikus urbanistinę aplinkos analizę paaiškėjo, kad didžiausio potencialo tapti tūrine ir erdvine traukos vieta, naujai projektuojamas pastatas turės, jei bus stiprinami skersiniai ryšiai. Ryšiai pabrėžia senosios Respublikos gatvės istorinę ir tranzitinę svarbą (ties šia gatve buvo projektuojami bene svarbiausi miesto pastatai – bankas, paštas, gimnazija ir t.t. ) ir naujai atgimstančios Kranto gatvės aktyvinimo galimybes (projektuojami nauji ir atgaivinami seni pastatai). Projektuojamas skersinis ryšys sujungia Respublikos gatvę, Kranto gatvę ir Senvagės pėsčiųjų taką.
Objektas yra centrinėje miesto dalyje. Jis lengvai pasiekiamas pėsčiomis – maždaug 5min nuo centrinės miesto aikštės. Iki jo – patogus susisiekimas viešuoju transportu – greta dvi viešojo transporto sustojimo stotelės. Aptarnaujančio transporto privažiavimas numatomas per dabartinę Topolių gatvę. Taip išsaugomas privažiavimas į daugiabučių kiemus ir išvengiama vizualios taršos pastato reprezentaciniuose fasaduose. Pastato lankytojų parkavimas sklypo ribose nesprendžiamas, o numatomas miesto teritorijoje.
Formuojami du patekimai į pastatą. Taip atskiriami lankytojų srautai: tų kurie atvyksta į parodas, ir tų kurie keliauja į kiną ar kitas edukacines, užsiėmimų, kultūrinės komunikacijos erdves. Ekspozicijos planuojamos žiediniu judėjimu. Taip paroda prasideda ir baigiasi toje pačioje vietoje.
Didelis dėmesys skiriamas viešujų erdvių formavimui. Projektuojami du skverai, kurdoneras, vidinis kiemas ir skersinė „senamiestinė“ gatvelė. Vidinis galerijos kiemas – buvusio kino teatro „Garsas“ įspaudas ir pastato vidaus ekspozicinių erdvių tęsinys. Tai vieta eksponuoti didelio gabarito skulptūras (atsiranda galimybė eksponuoti dalį Keramikos simpoziumo eksponatų) ir meno kūrinius. Taip pat vieta, kurti, vykdyti plenerus.
Pastatui siūloma Stasio Eidrigevičiaus kūrybą atspindinti išraiškinga, dinamiška architektūra. „Atsikišusios“ pastato dalys parinktos tiriant gatvės išklotinę ir apžvalgos taškus, siekiant nukreipti žmogų į būsimąjį menų centrą, sukurti patogią ir įdomią pėsčiųjų jungtį. Pastatas sprendžiamas kaip kompleksas, todėl jame savo vietą randa ir kinas, ir naujasis menų centras. Negana to, kuriamos ir kitos funckijos, kurios atveria galimybes savivaldos ir verslininkų lūkesčiams, gerina miesto gyventojų laisvalaikio ir užimtumo galimybes.

 

© UAB Metro architektūra. Visos teisės saugomos. Sprendimas Solo Systems