LT | EN

Jūrininkų sveikatos priežiūros centras

Paskirtis: Visuomeninis objektas
Vieta: Klaipėda
Statybos rūšis: Nauja statyba
Etapas: Konkursas 3 vieta
Metai: 2018
Komanda: metrO – Paulius Kisielis, Julius Biliūnas, Tautvilė Džiugytė, Justina Kovarskaitė

 

Urbanistinė idėja. Projektuojamo objekto urbanistinė aplinka nepasižymi urbanistinės struktūros aiškumu, stokoja jautraus santykio su gamtine aplinka, nėra vyraujančio architektūrinio mastelio. Rajonas neturėjo aiškių planavmo gairių, jame gausu įvairių morfotipų, skirtingo laikotarpio pastatų grupių. Neaiškios kvartalų ribos ir viešųjų erdvių sistema. Viešųjų erdvių ašimi galėtų tapti Minijos gatvė ir Taikos prospektas, kuris yra visų aplinkinių teritorijų ašis, telkianti aplink save daugiausia komercinių objektų. Tuo tarpu Birutės gatvė yra kvartalo gilumoje, jos ašis užsibaigia akligatviu (Žiedų skersgatvis), todėl naujasis JSPC  pastatas formuojamas taip, kad didintų kvartalo masę (tankį) ir perimetrą, formuotų gatvės užstatymo liniją. Savo tūriu ramiai įsilietų į margą aplinką. Užimamas beveik visas sklypo plotas, viešoji erdvė įtraukiama į vidų – formuojamas vidinis kiemas. Sukuriama gamtos oazė, apsaugota nuo siaučiančių pajūrio vėjų.

Pastato tūris, kaip būdinga viešosios paskirties pastatui, turi akcentuotą pagrindinį įėjimą. Pastato aukštis respektuoja kaimyninį užstatymą taip pat kitoje gatvės pusėje esančius pastatus. Nekonkuruoja su aukštesniais pastatais esančiais kvartalų kampuose. Svarbiausias naujojo pastato bruožas – žalias vidinis kiemas, kuris matyti iš gatvės ir gali būti viešai prieinamas. Kiemas įprasminamas želdynais ir subrendusiais medžiais, vandens baseinėliais, skirtingų medžiagų takais.

Urbanistinį pastato kontekstualumą pabrėžia ramūs įvairaus ritmo medžio lamelių fasadai. Fasadai iš toliau formuoja aiškios ribos ir griežto tūrio įvaizdį, tačiau stebėtojui artėjant atsiveria dinamiškas daugiasluoksnis vaizdas.

Projekto architektūrinė idėja, siūlymai, argumentacija.

Pagrindinė pastato idėja kilo galvojant apie žmogaus patekusio į gydymo įstaigą emociją. Siekiama sukurti raminančią, malonią erdvę laukiantiems pacientams ir  poliklinikoje dirbančiam personalui. Pagrindinis tikslas – atsikratyti slogių emocijų, kurias kelia tamsios uždaros erdvės.

Viso projekto ašimi tampa žalias kiemas kuriame gausu gamtos elementų: medžių ir kitų augalų, vandens, kalnelių, įvairių dangų [1].

Siekiama, kad žmonės esantys pastate nuolat jaustų gamtos artumą. Atsisakoma ilgų tamsių koridorių su kabinetais iš abiejų pusių ir formuojama galerija, kurios vienoje pusėje kabinetai, kitoje – gamta[2].

Formuojama aiški funkcinė schema [3];

Atskiriami pacientų ir gydytojų srautai [4];

Aiški pacientų kontrolė [5]

Projektuojamas pastatas yra urbanizuotoje aplinkoje, gamtinių elementų nėra daug, todėl formuojamas vidinis kiemas su ryškiais gamtiniais akcentais. Tai pajaučiama vos įžengus į pastatą, stiklinėmis pertvaromis atskirti holai yra vidinio kiemo centre. Gamtiniai elementai įsileidžiami į vidų.

Vidinis kiemas-sodas suteikia privatumo ir jaukumo jausmą. Tokiu sprendimu siekiamas maksimalus poveikis viduje esančiam žmogui: laukdamas ir judėdamas jis nuolat jaučia gamtos buvimą. Todėl laukdamas pacientas  atsipalaiduoja, o gydytojas – pailsi. Šį poveikį sustiprina judėjimas ratu: visuose lygiuose galima apeiti aplink kiemą ir matyti jį iš įvairių taškų. Patalpos su vidiniais kiemais turi nuolatinį vizualinį ryšį per galeriją. Išvengiama linijinio judėjimo ilgais klaidžiais koridoriais. Holuose dominuoja laiptai, kviečia judėti jais, o ne liftais.

Kiekvienas pastato aukštas turi aiškų funkcinį dalinimą. Išskiriamos 3 pagrindinės dalys: centrinė (paskirstymo zona) bei dvi funkcinės patalpų grupės. Ta pati sistema išlaikoma visuose pastato aukštuose. Siekiant atskirti medikų bei pacientų srautus, į centrinę dalį patenkama iš skirtingų pusių. Ši dalis taip pat leidžia suvaldyti pacientų srautus. Numatoma įdiegti kontrolės sistemą, kuri valdytų pacientų patekimą į kabinetų zonas. Tuo tarpu medikai gali laisvai judėti ir komunikuoti tarpusavyje.

Pastato struktūra

Pastatą sudaro vienas požeminis ir trys antžeminiai aukštai. Požeminiame aukšte yra automobilių stovėjimo aikštelė bei pagalbinės patalpos. Pirmame aukšte dvi funkcinės zonos. Vienoje – profilaktinis tikrinimas ir tyrimai, kitoje – reabilitacija. Antrame aukšte, kitos dvi zonos – šeimos gydytojai ir gydytojai specialistai. Trečiame aukšte numatytos odontologų bei administracijos patalpos.

Pacientų judėjimas

Pacientai į pastatą patenka iš Birutės gatvės arba požeminės automobilių stovėjimo aikštelės. Centrinėje pastato dalyje vyksta pagrindinis srautų paskirstymas. Ši dalis taip pat yra pagrindinė pacientų laukiamoji zona. Iš jos pacientas pas gydytojus gali patekti tik atėjus jo laikui.

Darbuotojų judėjimas

Darbuotojai į pastatą patenka iš priešingos pusės nei pacientai. Jie laisvai gali judėti pastate, nekirsdami lankytojų srautų. Darbuotojams numatytas atskiras papildomas liftas.

Ūkinis aptarnavimas

Pastato ūkinis aptarnavimas numatomas šiaurinėje sklypo dalyje bei per požeminį aukštą.

Fasadai

Fasaduose, kaip ir visame pastate vyrauja natūralios medžiagos. Išoriniuose fasaduose dominuoja medinės lamelės, kurių ažūriškumas apsaugo patalpas nuo perkaitimo bei sukuria vientisą struktūrą. Vidiniai fasadai – priešingi, jiems naudojamas stiklas maksimaliai atveria erdves į gamtinius elementus.

Interjeras

Poliklinika – gydo žmogų, tad pats pastatas turi būti sveikas. Natūralios medžiagos pasirenkamos visame pastate ir jo konstrukcijoje. Medinė konstrukcija tampa interjero dalimi. Grindys numatomos terazzo tipo dangos. Sienos ir lubos – dažomos baltai. Išsikišę patalpų tūriai ryškinami pušies mediena. Svarbiausiu poliklinikos pastato interjero akcentu tampa vidiniai kiemai, kurie matomi iš įvairių kampų.

Konstrukcija

Pasirikta medienos konstrukcinė schema dėl esminių medžiagos savybių: atsinaujinantis šaltinis, organiška medžiaga, draugiška aplinkai, patvari. Konstrukcinei medienai naudojama eglė arba pušis. Naudojama medinė konstrukcinė sistema ne tik draugiška žmogui, ji tampa jaukiais interjero elementais.

Inžineriniai sprendimai

Projektuojant pastatą atsižvelgta, kad jis būtų A+ energetinės klasės. Visame pastate numatoma, kad bus rekuperacinė bei kondicionavimo sistema. Stogo plotas paliekamas laisvas elektros moduliams montuoti ir aprūpinti pastatą energija. Surinktas lietaus vanduo būtų naudojamas ūkinei daliai.

 

 

© UAB Metro architektūra. Visos teisės saugomos. Sprendimas Solo Systems